QUESTION 3 Summerlin Company budgeted 4,000 pounds of material costing $5.00 per pound to produce 2,000 units. The compa
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am
QUESTION 3 Summerlin Company budgeted 4,000 pounds of material costing $5.00 per pound to produce 2,000 units. The compa
QUESTION 3 Summerlin Company budgeted 4,000 pounds of material costing $5.00 per pound to produce 2,000 units. The company actually used 4,500 pounds that cost $5.10 per pound to produce 2,000 units. What is the direct materials quantity variance? O $2,500 unfavorable. O $450 unfavorable. O $2,550 unfavorable. O $400 unfavorable. O $2,950 unfavorable.