QUESTION 3 Summerlin Company budgeted 4,000 pounds of material costing $5.00 per pound to produce 2,000 units. The compa

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

QUESTION 3 Summerlin Company budgeted 4,000 pounds of material costing $5.00 per pound to produce 2,000 units. The compa

Post by answerhappygod »

Question 3 Summerlin Company Budgeted 4 000 Pounds Of Material Costing 5 00 Per Pound To Produce 2 000 Units The Compa 1
Question 3 Summerlin Company Budgeted 4 000 Pounds Of Material Costing 5 00 Per Pound To Produce 2 000 Units The Compa 1 (18.35 KiB) Viewed 13 times
QUESTION 3 Summerlin Company budgeted 4,000 pounds of material costing $5.00 per pound to produce 2,000 units. The company actually used 4,500 pounds that cost $5.10 per pound to produce 2,000 units. What is the direct materials quantity variance? O $2,500 unfavorable. O $450 unfavorable. O $2,550 unfavorable. O $400 unfavorable. O $2,950 unfavorable.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply