Given the following information, determine the cost of the inventory at June 30 using the LIFO periodic inventory method
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am
Given the following information, determine the cost of the inventory at June 30 using the LIFO periodic inventory method
Given the following information, determine the cost of theinventory atJune 30 using the LIFO periodic inventory method.Beginning Inventory - June 1 50 units @ $10 per unitJune 10 Purchase 60 units @ 9 per unitJune 18 Purchase 75 units @ $8 per unitSold 147 units in June Retail price $15 per unitThe cost of the ending inventory isMULTIPLE CHOICEA. $380.B. $304.C. $570.D. $1,260.