Given the following information, determine the cost of the inventory at June 30 using the LIFO periodic inventory method

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Given the following information, determine the cost of the inventory at June 30 using the LIFO periodic inventory method

Post by answerhappygod »

Given the following information, determine the cost of theinventory atJune 30 using the LIFO periodic inventory method.Beginning Inventory - June 1 50 units @ $10 per unitJune 10 Purchase 60 units @ 9 per unitJune 18 Purchase 75 units @ $8 per unitSold 147 units in June Retail price $15 per unitThe cost of the ending inventory isMULTIPLE CHOICEA. $380.B. $304.C. $570.D. $1,260.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply