Variance Drill #4 Hughley Company produces a product requiring 5 pounds of material costing $3.00 per pound. During Janu

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Variance Drill #4 Hughley Company produces a product requiring 5 pounds of material costing $3.00 per pound. During Janu

Post by answerhappygod »

Variance Drill 4 Hughley Company Produces A Product Requiring 5 Pounds Of Material Costing 3 00 Per Pound During Janu 1
Variance Drill 4 Hughley Company Produces A Product Requiring 5 Pounds Of Material Costing 3 00 Per Pound During Janu 1 (27.2 KiB) Viewed 51 times
Variance Drill #4 Hughley Company produces a product requiring 5 pounds of material costing $3.00 per pound. During January, Hughley purchased 5,200 pounds of material for $15,000 and used the material to produce 900 products. What was the total materials variance for January?
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply