Variance Drill #4 Hughley Company produces a product requiring 5 pounds of material costing $3.00 per pound. During Janu
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am
Variance Drill #4 Hughley Company produces a product requiring 5 pounds of material costing $3.00 per pound. During Janu
Company produces a product requiring 5 pounds of material costing $3.00 per pound. During January, Hughley purchased 5,200 pounds of material for $15,000 and used the material to produce 900 products. What was the total materials variance for January?
Variance Drill #4 Hughley