Suppose the revenue from selling a units of a product made in Memphis is R dollars and the cost of producing units of th

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Suppose the revenue from selling a units of a product made in Memphis is R dollars and the cost of producing units of th

Post by answerhappygod »

Suppose The Revenue From Selling A Units Of A Product Made In Memphis Is R Dollars And The Cost Of Producing Units Of Th 1
Suppose The Revenue From Selling A Units Of A Product Made In Memphis Is R Dollars And The Cost Of Producing Units Of Th 1 (17.5 KiB) Viewed 20 times
Suppose the revenue from selling a units of a product made in Memphis is R dollars and the cost of producing units of this same product is C dollars. Given R and C as functions of a units, find the marginal profit at 60 items. R(x) = 1.1x² + 240x C(x) = 4,000 + 4x - MP(60) = = dollars
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply