Suppose the revenue from selling a units of a product made in San Francisco is R dollars and the cost of producing a uni

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Suppose the revenue from selling a units of a product made in San Francisco is R dollars and the cost of producing a uni

Post by answerhappygod »

Suppose The Revenue From Selling A Units Of A Product Made In San Francisco Is R Dollars And The Cost Of Producing A Uni 1
Suppose The Revenue From Selling A Units Of A Product Made In San Francisco Is R Dollars And The Cost Of Producing A Uni 1 (17.03 KiB) Viewed 18 times
Suppose the revenue from selling a units of a product made in San Francisco is R dollars and the cost of producing a units of this same product is C dollars. Given R and C as functions of a units, find the marginal profit at 140 items. R(x)=1.9x² + 280z C(x)= 3,000+ 2x MP(140) dollars.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply