Suppose the supply of x units of a certain product at price p dollars per unit is given by p= 14 + 6 In(4x + 1). How man
Posted: Mon Jul 11, 2022 10:27 am
Suppose the supply of x units of a certain product at price p dollars per unit is given by p= 14 + 6 In(4x + 1). How many units of this product would be supplied when the price is $68 each? (Round your answer to the nearest whole number.) units