- Suppose The Supply Of X Units Of A Certain Product At Price P Dollars Per Unit Is Given By P 14 6 In 4x 1 How Man 1 (8.6 KiB) Viewed 21 times
Suppose the supply of x units of a certain product at price p dollars per unit is given by p= 14 + 6 In(4x + 1). How man
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am
Suppose the supply of x units of a certain product at price p dollars per unit is given by p= 14 + 6 In(4x + 1). How man
Suppose the supply of x units of a certain product at price p dollars per unit is given by p= 14 + 6 In(4x + 1). How many units of this product would be supplied when the price is $68 each? (Round your answer to the nearest whole number.) units