Every year, Danielle Santos sells 167,552 cases of her Delicious Cookie Mix. It costs her $1 per year in electricity to

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Every year, Danielle Santos sells 167,552 cases of her Delicious Cookie Mix. It costs her $1 per year in electricity to

Post by answerhappygod »

Every Year Danielle Santos Sells 167 552 Cases Of Her Delicious Cookie Mix It Costs Her 1 Per Year In Electricity To 1
Every Year Danielle Santos Sells 167 552 Cases Of Her Delicious Cookie Mix It Costs Her 1 Per Year In Electricity To 1 (20 KiB) Viewed 57 times
Every year, Danielle Santos sells 167,552 cases of her Delicious Cookie Mix. It costs her $1 per year in electricity to store a case, plus she must pay annual warehouse fees of $3 per case for the maximum number of cases she will store. If it costs her $748 to set up a production run, plus $8 per case to manufacture a single case, how many production runs should she have each year to minimize her total costs? The number of production runs that Danielle should have is.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply