Ingrid is planning to expand her business by taking on a new product that costs $6.57. In order to market this new​ prod

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Ingrid is planning to expand her business by taking on a new product that costs $6.57. In order to market this new​ prod

Post by answerhappygod »

Ingrid is planning to expand her business by taking on a newproduct that costs $6.57. In order to market this new​ product,$1427.00 must be spent on advertising. The suggested retail pricefor the product is $11.45. Answer each of the following independentquestions.
​(a) If a price of ​$12.88 is​ chosen, how many units does sheneed to sell to break​ even?
​(b) If advertising is increased to ​$1605.00​, and the price iskept at ​$11.45​, how many units does she need to sell to break​even?
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply