3. Ryan has $1,700 that he can use for food. His college cafeteria sells only pizzas (p) and salads (s). One pizza costs

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

3. Ryan has $1,700 that he can use for food. His college cafeteria sells only pizzas (p) and salads (s). One pizza costs

Post by answerhappygod »

3 Ryan Has 1 700 That He Can Use For Food His College Cafeteria Sells Only Pizzas P And Salads S One Pizza Costs 1
3 Ryan Has 1 700 That He Can Use For Food His College Cafeteria Sells Only Pizzas P And Salads S One Pizza Costs 1 (37.58 KiB) Viewed 20 times
Please answer B ONLY
3. Ryan has $1,700 that he can use for food. His college cafeteria sells only pizzas (p) and salads (s). One pizza costs $5. One salad costs $10. Ryan's utility function is as follows u(p, s) = (p) & (s) (1) where p is the number of pizzas and s is the number of salads. Your task is to predict how many pizzas and how many salads will Ryan buy.

(b) Find MRS(p,s) and MRT(p,s). (Write down all the steps of your calculation, not only the final results.) Pictures can be uploaded.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply