5 Exercise 23-11 (Algo) Pricing using total costs LO P6 Skull Company makes snowboards and uses the total cost method in
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am
5 Exercise 23-11 (Algo) Pricing using total costs LO P6 Skull Company makes snowboards and uses the total cost method in
Company makes snowboards and uses the total cost method in setting product price. Its costs for producing 14,500 units follow The company targets a 10.0% markup on total cost. Variable Costs per Unit Direct materials Direct labor Overhead Selling, general and administrative Fixed Costs (total) Overhead i Selling, general and administrative. $ 109 34 1. Total cost per unit 2. Markup per unit 3. Selling price per unit 29 B $ 479,000 449,000 1. Compute the total cost per unit if 14,500 units are produced. 2. Compute the dollar markup per unit. 3. Compute the selling price per unit. (For all requirements, round your final answers to the nearest dollar amounts.)
5 Exercise 23-11 (Algo) Pricing using total costs LO P6 Skull