In a recipe for French onion soup that calls for 3 pounds of peeled and sliced onions, the as-purchased unit cost of who

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

In a recipe for French onion soup that calls for 3 pounds of peeled and sliced onions, the as-purchased unit cost of who

Post by answerhappygod »

In a recipe for French onion soup that calls for 3 pounds of peeled and sliced onions, the as-purchased unit cost of whole onions is $0.40 per pound and the yield percentage is 93%. The edible-portion unit cost for whole onions is $____________________ per pound. (Round answer to the nearest cent.)
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply