Rabito, Inc., is a large food-processing company. It processes 152,000 pounds of peanuts in the peanuts department at a

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Rabito, Inc., is a large food-processing company. It processes 152,000 pounds of peanuts in the peanuts department at a

Post by answerhappygod »

Rabito Inc Is A Large Food Processing Company It Processes 152 000 Pounds Of Peanuts In The Peanuts Department At A 1
Rabito Inc Is A Large Food Processing Company It Processes 152 000 Pounds Of Peanuts In The Peanuts Department At A 1 (70.61 KiB) Viewed 19 times
Rabito, Inc., is a large food-processing company. It processes 152,000 pounds of peanuts in the peanuts department at a cost of $183,000 to yield 12,000 pounds of product A, 72,000 pounds of product B, and 15,000 pounds of product C. (Click the icon to view the information.) C More info Requirement 1. Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating C as a byproduct. Use the NRV method for allocating joint costs. Deduct the NRV of the byproduct produced from the joint cost of products A and B. Let's begin by determining the formula to compute the joint costs allocated for product C by entering the appropriate amounts. Joint costs Net realizable value Joint costs allocated = • Product A is processed further in the salting department at a cost of $36,000. It yields 12,000 pounds of salted peanuts, which are sold for $9 per pound. • Product B (raw peanuts) is sold without further processing at $4 per pound. • Product C is considered a byproduct and is processed further in the paste department at a cost of $10,500. It yields 15,000 pounds of peanut butter, which are sold for $9 per pound. Print O Done The company wants to make a gross margin of 10% of revenues on product C and needs to allow 20% of revenues for marketing costs on product C. overview of operations follows: (Click the icon to view the overview.) Read the requirements. Requirements 1. 2. Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating C as a byproduct. Use the NRV method for allocating joint costs. Deduct the NRV of the byproduct produced from the joint cost of products A and B. Compute unit costs per pound for products A, B, and C, treating all three as joint products and allocating joint costs by the NRV method. Print Done X
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply