Page 1 of 1

Given the following information, determine the cost of the inventory at June 30 using the LIFO periodic inventory method

Posted: Tue Jul 05, 2022 1:36 pm
by answerhappygod
Given the following information, determine the cost of theinventory atJune 30 using the LIFO periodic inventory method.Beginning Inventory - June 1 50 units @ $10 per unitJune 10 Purchase 60 units @ 9 per unitJune 18 Purchase 75 units @ $8 per unitSold 147 units in June Retail price $15 per unitThe cost of the ending inventory isMULTIPLE CHOICEA. $380.B. $304.C. $570.D. $1,260.