Anna Garden recently opened her own basketweaving studio. She sells finished baskets in addition to selling the raw mate

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Anna Garden recently opened her own basketweaving studio. She sells finished baskets in addition to selling the raw mate

Post by answerhappygod »

Anna Garden Recently Opened Her Own Basketweaving Studio She Sells Finished Baskets In Addition To Selling The Raw Mate 1
Anna Garden Recently Opened Her Own Basketweaving Studio She Sells Finished Baskets In Addition To Selling The Raw Mate 1 (29.72 KiB) Viewed 11 times
Anna Garden Recently Opened Her Own Basketweaving Studio She Sells Finished Baskets In Addition To Selling The Raw Mate 2
Anna Garden Recently Opened Her Own Basketweaving Studio She Sells Finished Baskets In Addition To Selling The Raw Mate 2 (23.18 KiB) Viewed 11 times
Anna Garden recently opened her own basketweaving studio. She sells finished baskets in addition to selling the raw materials needed by customers to weave baskets of their own. Unfortunately, owing to space limitations. Anna is unable to carry all the varieties of kits originally assembled and must choose between two basic packages. The Basic Kit includes undyed, uncut reeds (with dye included) for weaving one basket. This basic package costs Anna $16 and sells for $30. The second kit, called Stage 2, includes cut reeds that have already been dyed. With this kit the customer need only soak the reeds and weave the basket. Anna produces the Stage 2 kit by using the materials included in the Basic Kit. Because she is more efficient at cutting and dying reeds than her average customer, Anna is able to produce two Stage 2 kits in one hour from one Basic Kit. (She values her time at $18 per hour.) The Stage 2 kit sells for $36. (a1) Prepare an incremental analysis for the Anna's basketweaving studio. (Enter negative amounts using either a negative sign preceding the number eg.-45 or parentheses eg. (45)) Sales per unit Sell (Basic Kit) Process Further (Stage 2 Kit) Net Income Increase (Decrease)
Prepare an incremental analysis for the Anna's basketweaving studio. (Enter negative amounts using either a negative sign preceding the number e.g.-45 or parentheses e.g. (45).) Sales per unit Costs per unit Direct materials Direct labor Total Net income per unit $ $ $ Sell (Basic Kit) $ $ Process Further (Stage 2 Kit) Net Income Increase (Decrease) 111
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply