company produced 44,000 units and sold 36,000 units at a price of $140 per unit. Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead Variable selling and administrative expenses Fixed selling and administrative expenses 2a. Assume the company uses variable costing. Determine its total product cost per unit. Per unit product cost using: Total product cost per unit Variable costing $ 60 per unit $ 22 per unit $8 per unit $ 528,000 per year $ 11 per unit $ 105,000 per year
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cool Sky reports the following for its first year of operations. The company produced 44,000 units and sold 36,000 units at a price of $140 per unit. Direct materials Direct labor Variable overhead Fixed overhead Variable selling and administrative expenses Fixed selling and administrative expenses e to search 2b. Assume the company uses variable costing. Prepare its income statement for the year under variable costing. Income Income Statement (Variable Costing) 6: < Prev S 6 of 12 $ 60 per unit $ 22 per unit $ 8 per unit $ 528,000 per year $ 11 per unit $ 105,000 per year www www Next > Jup
Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cool Sky reports the following for its first year of operations. The Required information [The following information applies to the questions displayed below.] Cool Sky reports the followin
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am