The cost to Swank Company of manufacturing 15,000 units of a particular part is $135,000, of which $60,000 is fixed and

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

The cost to Swank Company of manufacturing 15,000 units of a particular part is $135,000, of which $60,000 is fixed and

Post by answerhappygod »

The cost to Swank Company of manufacturing 15,000 units of aparticular part is $135,000, of which $60,000 is fixed and $75,000is variable. The company can buy the part from an outside supplierfor $6 per unit. Fixed costs will remain the same regardless ofSwank's decision.
a. Prepare a comparative schedule showingthe total costs of this make or buy decision.
b. Assuming no alternative use for theplant facilities, should the company buy the part or continue tomanufacture it?
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply