Ch.9 Review Assignments 7 10 points Skipped eBook Print References Sharp Company manufactures a product for which the fo

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Ch.9 Review Assignments 7 10 points Skipped eBook Print References Sharp Company manufactures a product for which the fo

Post by answerhappygod »

Ch 9 Review Assignments 7 10 Points Skipped Ebook Print References Sharp Company Manufactures A Product For Which The Fo 1
Ch 9 Review Assignments 7 10 Points Skipped Ebook Print References Sharp Company Manufactures A Product For Which The Fo 1 (29.09 KiB) Viewed 11 times
Ch.9 Review Assignments 7 10 points Skipped eBook Print References Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set Standard Quantity or Standard Price or Standard Cust 5.15 Direct materials Direct labor Hours 3 feet 7 hours Materials quantity variance Labor spending variance Labor efficiency variance During March, the company purchased direct materials at a cost of $56.610, all of which were used in the production of 2.875 units of product. In addition, 4,700 direct labor-hours were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $37,600 The following variances have been computed for the month Hatx $5 per foot per hour Required: 1 For direct materials a Compute the actual cost per foot of materials for March b. Compute the price variance and the spending variance Reg 1A 14,050 U $ 2,180 U $ 270 u 2. For direct labor a Compute the standard direct labor rate per hour. b. Compute the standard hours allowed for the month's production c. Compute the standard hours allowed per unit of product. Req 18 Complete this question by entering your answers in the tabs below. Seved Reg: 2 For direct materials, compute the actual cost per foot of materials for March. (Round your answer to 2 decimal places) Actual cost per foot Reg 18 >
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply