Exercise 7-6 (Algo) Variable and Absorption Costing Unit Product Costs and Income Stateme LO7-2] Lynch Company manufactu

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Exercise 7-6 (Algo) Variable and Absorption Costing Unit Product Costs and Income Stateme LO7-2] Lynch Company manufactu

Post by answerhappygod »

Exercise 7 6 Algo Variable And Absorption Costing Unit Product Costs And Income Stateme Lo7 2 Lynch Company Manufactu 1
Exercise 7 6 Algo Variable And Absorption Costing Unit Product Costs And Income Stateme Lo7 2 Lynch Company Manufactu 1 (24.37 KiB) Viewed 13 times
Exercise 7 6 Algo Variable And Absorption Costing Unit Product Costs And Income Stateme Lo7 2 Lynch Company Manufactu 2
Exercise 7 6 Algo Variable And Absorption Costing Unit Product Costs And Income Stateme Lo7 2 Lynch Company Manufactu 2 (62.4 KiB) Viewed 13 times
Exercise 7 6 Algo Variable And Absorption Costing Unit Product Costs And Income Stateme Lo7 2 Lynch Company Manufactu 3
Exercise 7 6 Algo Variable And Absorption Costing Unit Product Costs And Income Stateme Lo7 2 Lynch Company Manufactu 3 (29.54 KiB) Viewed 13 times
Exercise 7-6 (Algo) Variable and Absorption Costing Unit Product Costs and Income Stateme LO7-2] Lynch Company manufactures and sells a single product. The following costs were incurred during the company's first year of operations: Variable costs per unit: Manufacturing: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable selling and administrative Fixed costs per year: Fixed manufacturing overhead Fixed selling and administrative $360,000 $ 270,000 During the year, the company produced 36,000 units and sold 18,000 units. The selling price of the company's product is $55 per unit $ 12 $5 $1 $1 Required: 1. Assume that the company uses absorption costing a. Compute the unit product cost. b. Prepare an income statement for the year. 2. Assume that the company uses variable costing a. Compute the unit product cost b. Prepare an income statement for the year Answer is not complete.
Complete this question by entering your answers in the tabs below. Req 1A Req 1B Req 2A Answer is not complete. Lynch Company Absorption Costing Income Statement Sales Cost of goods sold Gross margin Selling and administrative expense Net operating income Prepare an income statement for the year. Assume that the company Req 2B $ 990,000 990,000 $ 990,000 < Req 1A uses absorption cos Req 2A >
Req 1A Reg 1B Req 2A Req 2B Prepare an income statement for the year. Assume that the company uses variable costing. Lynch Company Variable Costing Income Statement < Req 2A 0 0 0 0 Reg 2B >
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply