Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during th

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during th

Post by answerhappygod »

Periodic Inventory Using Fifo Lifo And Weighted Average Cost Methods The Units Of An Item Available For Sale During Th 1
Periodic Inventory Using Fifo Lifo And Weighted Average Cost Methods The Units Of An Item Available For Sale During Th 1 (17.46 KiB) Viewed 14 times
Periodic Inventory Using FIFO, LIFO, and Weighted Average Cost Methods The units of an item available for sale during the year were as follows: Jan. 1 Inventory 13 units at $34 $442 July 7 Purchase 5 units at $35 175 Nov. 23 Purchase 16 units at $36 576 34 units $1,193 There are 17 units of the item in the physical inventory at December 31. The periodic inventory system is used. Determine the inventory cost using (a) the first-in, first- out (FIFO) method; (b) the last-in, first-out (LIFO) method; and (c) the weighted average cost method (round per unit cost to two decimal places and your final answer to the nearest whole dollar). a. First-in, first-out (FIFO) b. Last-in, first-out (LIFO) c Weighted average cost X
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply