#12 For a table manufacturing company, selling price for a table is $195.00 per Unit, Variable cost is $20.00 per Unit,

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

#12 For a table manufacturing company, selling price for a table is $195.00 per Unit, Variable cost is $20.00 per Unit,

Post by answerhappygod »

12 For A Table Manufacturing Company Selling Price For A Table Is 195 00 Per Unit Variable Cost Is 20 00 Per Unit 1
12 For A Table Manufacturing Company Selling Price For A Table Is 195 00 Per Unit Variable Cost Is 20 00 Per Unit 1 (20.11 KiB) Viewed 62 times
#12 For a table manufacturing company, selling price for a table is $195.00 per Unit, Variable cost is $20.00 per Unit, rent is $3,924.00 per month and insurance is $231.00 per month. Company wants to expand its business and improve the table quality, it wants to increase the selling price for a table to $260.00 per Unit, Variable cost to $50.00 per Unit, bigger area will have rent $5,176.00 per month and insurance is $365.00 per month At what point will the company be indifferent between the current mode of operation and the new option? Submit Answer format: Number: Round to: 0 decimal places.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply