Question 24 of 24 > A 76.00 pound flask of mercury costs $162.00. The density of mercury is 13.534 g/cm³. Find the price of one cubic inch of mercury by calculating intermediate values. What is the price of one pound of mercury? $ 2.131 What is the price of 1 g of mercury? What is the price of 1 cm³ of mercury? What is the price of 1 in³ of mercury? SA Hint Check Answer
It takes 3.500 in³ of mercury to make one manometer. Find the price of the mercury used to make 19 manometers by first calculating the cost of mercury for one manometer. What is the price of mercury used to make one manometer? What is the price of mercury used to make 19 manometers?
22.1.20 Resources < 22.1.20 Resources < Question 24 of 24 > A 76.00 pound flask of mercury costs $162.00. The density of mercury is 13.534 g
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am