Paper Manufacturing makes and sells a single product called a Yute. The company is in the process of preparing its Selli

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Paper Manufacturing makes and sells a single product called a Yute. The company is in the process of preparing its Selli

Post by answerhappygod »

Paper Manufacturing Makes And Sells A Single Product Called A Yute The Company Is In The Process Of Preparing Its Selli 1
Paper Manufacturing Makes And Sells A Single Product Called A Yute The Company Is In The Process Of Preparing Its Selli 1 (36.89 KiB) Viewed 52 times
Paper Manufacturing Makes And Sells A Single Product Called A Yute The Company Is In The Process Of Preparing Its Selli 2
Paper Manufacturing Makes And Sells A Single Product Called A Yute The Company Is In The Process Of Preparing Its Selli 2 (38.47 KiB) Viewed 52 times
Paper Manufacturing Makes And Sells A Single Product Called A Yute The Company Is In The Process Of Preparing Its Selli 3
Paper Manufacturing Makes And Sells A Single Product Called A Yute The Company Is In The Process Of Preparing Its Selli 3 (25.49 KiB) Viewed 52 times
Paper Manufacturing makes and sells a single product called a Yute. The company is in the process of preparing its Selling and Administrative Expense Budget for the last quarter of the year. The following budget data are available: Variable Cost Monthly Per Yute Sold Fixed Cost Sales commissions $2.10 Shipping $3.90 Advertising $7.40 $34,000 Executive salaries $198,000 Depreciation on office equipment $10,000 Other $0.60 $38,000 All of these expenses (except depreciation) are paid in cash in the month they are incurred. If the company has budgeted to sell 19,000 Yutes in November, then the total budgeted selling and administrative expenses for November would be: O a. $546,000.00 O b. $536,000.00 c. $506,100.00 O d. $486,000.00
Morgan Manufacturing makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost per Unit Direct materials 6.5 kilos $1.00 per kilo $6.50 Direct labor 0.3 hours $10.00 per hour $3.00 Variable overhead 0.3 hours $4.00 per hour $1.20 In January the company's budgeted production was 7,400 units but the actual production was 7,300 units. The company used 45,580 kilos of the direct material and 2,200 direct labor-hours to produce this output. During the month, the company purchased 48,500 kilos of the direct material at a cost of $53,350. The actual direct labor cost was $18,473 and the actual variable overhead cost was $7,714. The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The variable overhead efficiency variance for January is: O a. $40.00 O b. $2,960.00 O c. $26,340.00 O d. $17,560.00
31 of 3 Walsh Corporation uses a job-order costing system with a single plantwide predetermined overhead rate based on direct labor-hours. The company based its predetermined overhead rate for the current year on total fixed manufacturing overhead cost of $90,000, variable manufacturing overhead of $3.70 per direct labor-hour, and 50,000 direct labor-hours. The company recently completed Job M800 which required 150 direct labor-hours. The amount of overhead applied to Job M800 is closest to: Select one: O a. $270 O b. $555 O c. $1,380 O d. $825
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply