Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct la

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct la

Post by answerhappygod »

Preble Company Manufactures One Product Its Variable Manufacturing Overhead Is Applied To Production Based On Direct La 1
Preble Company Manufactures One Product Its Variable Manufacturing Overhead Is Applied To Production Based On Direct La 1 (73 KiB) Viewed 52 times
Find: direct labor efficiency variance, direct labor rate
variance, and variable overhead rate variance for March; spending
variance related to advertising/sales salaries and
commissions/shipping expenses.
Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: $ 48.00 Direct material: 6 pounds at $8.00 per pound Direct labor: 4 hours at $13 per hour 52.00 20.00 Variable overhead: 4 hours at $5 per hour Total standard variable cost per unit $ 120.00 The company also established the following cost formulas for its selling expenses: Fixed Cost per Month Variable Cost per Unit Sold Advertising $ 380,000 $ 460,000 Sales salaries and commissions Shipping expenses $ 30.00 $ 21.00 The planning budget for March was based on producing and selling 20,000 units. However, during March the company actually produced and sold 25,500 units and incurred the following costs: a. Purchased 170,000 pounds of raw materials at a cost of $7.20 per pound. All of this material was used in production. b. Direct-laborers worked 73,000 hours at a rate of $14.00 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $427,050. d. Total advertising, sales salaries and commissions, and shipping expenses were $386,000, $545,000, and $295,000, respectively.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply