The joint cost to produce products 1A, 2A, 3A and 4A is $4,400. Each of these four products can either be sold at the en

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

The joint cost to produce products 1A, 2A, 3A and 4A is $4,400. Each of these four products can either be sold at the en

Post by answerhappygod »

The Joint Cost To Produce Products 1a 2a 3a And 4a Is 4 400 Each Of These Four Products Can Either Be Sold At The En 1
The Joint Cost To Produce Products 1a 2a 3a And 4a Is 4 400 Each Of These Four Products Can Either Be Sold At The En 1 (63.35 KiB) Viewed 15 times
The joint cost to produce products 1A, 2A, 3A and 4A is $4,400. Each of these four products can either be sold at the end of the joint production process, or can be processed further into 1B, 2B, 3B and 4B respectively.< Production and selling information is as follows:< Product Name< Product 1A Product 2A Product 3A< Product 4A< Batch size (kg) 40 21< 6 34 Sales Value ($ per kg) 100 24 If further processed:< processed from:< Product 1A Product 3A processed into:< Product 1B Product 3B Additional costs per batch ($)< 50 130 ¹ 120 Final batch size (kg)< 15 Final Sales value ($/kg)< 120 200< 100 64 For example, at the end of the joint production process, there are 40 kg of Product 1A produced, and each kg of Product 1A sells for $100/kg. The 40kg batch of Product 1A can either be sold at this point for $4,000 (40kg x $100/kg) or the batch can be further processed into a batch of Product 1B at an additional cost of $50. This will produce a 29kg batch of Product 1B that sells for $120/kg for a total sales value of $3,480 (29kg x $120/kg).< Required:< ( Part A Assuming that none of the products are byproducts, calculate the how much of the $4,000 joint cost should be allocated to each product using the four methods discussed in class.< Part B Allocate the $4,400 joint cost assuming using the Net Realizable Value method and assuming that product 3 and product 4 are both byproducts. < स (hint: always determine if it makes economic sense to process further)< لے ܢܢ ܒ 29 ܒ 50 Product 2A Product 2B 64 0.5 Product 4A Product 4B 84 ܢ3
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply