4) Wayne Manufacturing Company had the following information for the 2021. Selling price $30 Direct materials cost per u

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

4) Wayne Manufacturing Company had the following information for the 2021. Selling price $30 Direct materials cost per u

Post by answerhappygod »

4) Wayne Manufacturing Company had the following information for the 2021.
Selling price $30
Direct materials cost per unit 4
Indirect materials cost per unit 3.20
Direct manufacturing labor per unit 4.8
Indirect manufacturing labor cost per unit 2
Salespersons' company vehicle costs per unit 1.65
Annual property taxes on manufacturing plant building 28,000
Annual Depreciation of manufacturing equipment 264,000
Annual Depreciation of office equipment 118,000
Miscellaneous plant overhead per unit 1.35
Plant utilities per unit .92
General office expenses per unit 1.08
Annual Marketing costs 30,000
Tax rate 30%
Calculate the following:
a- Contribution margin per unit
b- Contribution margin percentage
c- How many units does Wayne Company have to sell to break even?
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply