A laptop manufacturer wants to compare the total cost of assembling its laptops in the United States versus Taiwan. All

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

A laptop manufacturer wants to compare the total cost of assembling its laptops in the United States versus Taiwan. All

Post by answerhappygod »

A Laptop Manufacturer Wants To Compare The Total Cost Of Assembling Its Laptops In The United States Versus Taiwan All 1
A Laptop Manufacturer Wants To Compare The Total Cost Of Assembling Its Laptops In The United States Versus Taiwan All 1 (152.75 KiB) Viewed 31 times
A laptop manufacturer wants to compare the total cost of assembling its laptops in the United States versus Taiwan. All of the laptops will be sold in the United States. To evaluate inventory, it uses a safety factor of 2.25. The holding cost per laptop is $4 per week in the United States and $3.50 per week in Taiwan. The lead time with U.S. production is one week, whereas it is eight weeks with production in Taiwan. In addition, it costs $2 to ship laptops to the United States from Taiwan. Weekly demand is 1,000 laptops, with a standard deviation of 800. (Round your answer to 2 decimal places.) a. What is the per unit holding cost of a laptop with U.S. production? per unit (Round your answer to 2 decimal places.) b. What is the per unit holding cost of a laptop with production in Taiwan? per unit |(Round your answer to 2 decimal places.) A laptop requires 40 minutes of labor to assemble in the United States or in Taiwan. c. The total cost of labor in the United States is $40 per hour, while in Taiwan it is $10. What is the change in cost per laptop if it switches production to Taiwan? per unit
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply