not sure why? pls help with these #s

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

not sure why? pls help with these #s

Post by answerhappygod »

not sure why? pls help with these #s
Not Sure Why Pls Help With These S 1
Not Sure Why Pls Help With These S 1 (85.77 KiB) Viewed 62 times
Not Sure Why Pls Help With These S 2
Not Sure Why Pls Help With These S 2 (85.77 KiB) Viewed 62 times
5/10 pts Baxter Company has a relevant range of production between 15,000 and 30,000 units. The following cost data represents average variable costs per unit for 25,000 units of production Average Cost per Unit Direct Materials $10.00 Direct Labor $9.00 Variable Manufacturing Overhead $5.00 Variable Sales Commission $14.00 Fixed Selling & Administrative Expenses $8.00 Fixed Manufacturing Overhead $6.00 PLEASE NOTE #1: Costs per unit dollar amounts will be rounded to two decimal places and shown with "$' and commas as needed fie. $1,234,56) PLEASE NOTE 2: Total costs dollar amounts will be whole dollars and shown with "$" and commas as needed (ie, $12,345), Using the costs data from Baxter Company, answer the following questions. 1. If 15,000 units are produced, what is the variable cost per unit? $24.00 2. f 28,000 units are produced, what is the variable cost per unit? $24,00 3. If 21,000 units are produced, what are the total variable costs? $504,000 4. If 29,000 units are produced, what are the total variable costs? $696,000 5. If 17,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? $187.000 6. If 23,000 units are produced, what are the total manufacturing overhead costs incurred? $253,000 7. If 30,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred? $12.50 8. If 15,000 units are produced, what are the per unit manufacturing overhead costs incurred? $6.25
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply