company has provided the following cost formulas and actual results for the month of June: Fixed Element per Month Revenue Raw materials Wages Utilities Rent Insurance Miscellaneous Variable Element per Actual Total Liter for June $ 31.00 $ 191,540 $ 6.55 $ 42,830 $ 3.30 $ 28,000 $ 2.10 $ 17,400 $ 4,500 $ 3,250 $ 2.25 $ 14,690 $ 7,500 $ 3,530 $ 4,500 $ 3,250 $ 840 While gelato is sold by the cone or cup, the shop measures its activity in terms of the total number of liters of gelato sold. For example, wages should be $7,500 plus $3.30 per liter of gelato sold and the actual wages for June were $28,000. Via Gelato expected to sell 6,200 liters in June, but actually sold 6,400 liters. Required: Calculate Via Gelato revenue and spending variances for June. (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values.)
Via Gelato Revenue and Spending Variances For the Month Ended June 30 Revenue Expenses: Raw materials Wages Utilities Rent Insurance Miscellaneous Total expense Net operating income
Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The Via Gelato is a popular neighborhood gelato shop. The company has provided the following cost formulas and actual result
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am