The standard cost of Product B manufactured by Blossom Company includes 3.5 units of direct materials at $5.40 per unit.

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

The standard cost of Product B manufactured by Blossom Company includes 3.5 units of direct materials at $5.40 per unit.

Post by answerhappygod »

The Standard Cost Of Product B Manufactured By Blossom Company Includes 3 5 Units Of Direct Materials At 5 40 Per Unit 1
The Standard Cost Of Product B Manufactured By Blossom Company Includes 3 5 Units Of Direct Materials At 5 40 Per Unit 1 (28.81 KiB) Viewed 97 times
The standard cost of Product B manufactured by Blossom Company includes 3.5 units of direct materials at $5.40 per unit. During June, 27,300 units of direct materials are purchased at a cost of $5.15 per unit, and 27,300 units of direct materials are used to produce 7.700 units of Product B. (a) Compute the total materials variance and the price and quantity variances. Total materials variance $ Materials price variance $ Materials quantity variance $ (b) Compute the total materials variance and the price and quantity variances, assuming the purchase price is $5.50 and the quantity purchased and used is 26,800 units. Total materials variance $ Materials price variance $ Materials quantity variance $
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply