ALQ Manufacturing Company sells its products for $33 each. The current production level is 50,000 units, although only 4

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

ALQ Manufacturing Company sells its products for $33 each. The current production level is 50,000 units, although only 4

Post by answerhappygod »

ALQ Manufacturing
Company sells its products for $33 each. The current production
level is 50,000 units, although only 40,000 units are anticipated
to be sold.
Unit manufacturing costs are:
Direct materials
$6.00
Direct manufacturing labor
$9.00
Variable manufacturing costs
$4.50
Total fixed manufacturing costs
$180,000
Marketing expenses
$3.00 per unit, plus $100,000 per
year
Required:
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply