questions displayed below) Preble Company manufactures one product its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials: 4 pounds at $10 per pound $40 Direct labor: 2 hours at $16 per hour Variable overhead: 2 hours at 36 per hour Total standard cost per unit $ 84 The planning budget for March was based on producing and selling 30.000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,500 units and incurred the following costs a Purchased 150.000 pounds of raw materials at a cost of $9 20 per pound All of this material was used in production b. Direct laborers worked 62,000 hours at a rate of $17 per hour c. Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600 。 11. What is the labor spending variance for March? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (.e., zero variance.). Input all amounts os positive values.) Labor spending variance
Requlred Information The following information apples to the questions displayed below) Preble company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor hours and its standard cost card per unit is as follows 5.40 32 Direct materials: 4 pounds at $10 per pound Direct labor: 2 hours at $16 per hour Variable overhead: 2 hours at 56 per hour Total standard cost per unit i sü The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,500 units and incurred the following costs. a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9 20 per pound. All of this material was used in production b. Direct laborers worked 62,000 hours at a rate of $17 per hour c Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600. 12. What variable manufacturing overhead cost would be included in the company's planning budget for March? Variable manufacturing overhead cost
13 it 13 of 15 nts Required Information (The following information applies to the questions displayed below) Preble Company manufactures one product its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows Direct materials: 4 pounds at $10 per pound Direct labor: 2 hours at $16 per hour Variable overhead: 2 hours at $6 per hour Total standard cost per unit The planning budget for March was based on producing and selling 30.000 units. However, during March the company actually produced and sold 34.500 units and incurred the following costs Spoed $40 32 12 $ 94 eBook Print a Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of S9 20 per pound. All of this material was used in production b. Direct laborers worked 62.000 hours at a rate of $17 per hour c Total varlable manufacturing overhead for the month was $390,600 References 13. What variable manufacturing overhead cost would be included in the company's flexible budget for March? Variable manufacturing overhead cost
apter 10 Foundational 15 saved 14 1 14 of 15 Required Information (The following information applies to the questions displayed below Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials 4 pounds at $10 per pound $.40 Direct labor: 2 hours at 316 per hour 32 variable overhead 2 hours at 56 per hour 12 Total standard cost per unit $ $4 The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,500 units and incurred the following costs: ド Book Print 10 a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9 20 per pound. All of this material was used in production b. Direct laborers worked 62,000 hours at a rate of $17 per hour c. Total variable manufacturing overhead for the month was $390,600 rences 14. What is the variable overhead rate variance for Maren? (Round the actual overhead rote to two decimal places. Indicate the effect of each vorlance by selecting "P" for favorable, "U" for unfavorable, and "None" for no effect (le, zero variance.). Input all amounts as positive values.) Variable overhead rate variance
of 15 Required Information The following information applies to the questions displayed below) Preble Company manufactures one product. Its vantable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materialst 4 pounds at $10 per pound Direct labor: 2 hours at $16 per hour Variable overhead: 2 hours at 56 per hour Total standard cost per unit $40 32 12 $ 34 The planning budget for March was based on producing and selling 30,000 units. However, during March the company actually produced and sold 34,500 units and incurred the following costs a. Purchased 150,000 pounds of raw materials at a cost of $9 20 per pound All of this material was used in production b. Direct laborers worked 62,000 hours at a rate of $17 per hour Total variable manufacturing overhead for the month was $390.600 nces 15. What is the variable overhead efficiency variance for March? (Round the actual overhead rate to two decimal places. Indicate the effect of each verlence by selecting "F* for favorable, "U* for unfavorable, and "None" for no effect (le, zero vorlance.). Input all amounts os positive volues.) Variable overhead ethiciency vanance
Required information 15 32 12 The following mformation applies to the Required information 15 32 12 The following mformation applies to the questions displayed below) Preble Company manufact
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am