Potatoes cost Janice $1.25 per pound, and she has $5.00 that she could possibly spend on potatoes or other items. Suppos

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Potatoes cost Janice $1.25 per pound, and she has $5.00 that she could possibly spend on potatoes or other items. Suppos

Post by answerhappygod »

Potatoes cost Janice $1.25 per pound, and she has $5.00 that she
could possibly spend on potatoes or other items. Suppose she feels
that the first pound of potatoes is worth $1.50, the second pound
is worth $1.14, the third pound is worth $1.05, and all subsequent
pounds are worth $0.30 per pound.
Instructions: Enter your answers as a
whole number.
a. How many pounds of potatoes will she purchase?
pound(s) of potatoes
b. How many pounds would she purchase if she only had $3.00 to
spend?
pound(s) of potatoes
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply