A flowers shop consumes 1,100 flowers on a weekly basis. Every time they need to order more material costs $180. The fl

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

A flowers shop consumes 1,100 flowers on a weekly basis. Every time they need to order more material costs $180. The fl

Post by answerhappygod »

A flowers shop consumes 1,100 flowers on a weekly basis.
Every time they need to order more material costs $180. The flowers
need to be storage in optimal conditions so there is a carrying
cost rate of 4% per year. The vendor of flowers has offered the
following price breaks: for orders of more than 5,000 flowers, will
cost is $1.85/unit; for orders between 1,000 and 5,000 flowers,
will cost is $2.50/unit; and orders less than 1,000 flowers will
have a cost of $3.10/unit.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply