[15 marks] A company manufactures a product that is used in home appliances. The factory building is rented for $1,750 p

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

[15 marks] A company manufactures a product that is used in home appliances. The factory building is rented for $1,750 p

Post by answerhappygod »

15 Marks A Company Manufactures A Product That Is Used In Home Appliances The Factory Building Is Rented For 1 750 P 1
15 Marks A Company Manufactures A Product That Is Used In Home Appliances The Factory Building Is Rented For 1 750 P 1 (34.98 KiB) Viewed 18 times
[15 marks] A company manufactures a product that is used in home appliances. The factory building is rented for $1,750 per month and the material cost is $100 per unit. The labor cost is $15/hour. An 85% learning curve applies to labor, and it takes 10 hours to complete the first unit. The company decides to use the time of the 25th unit as a standard for cost estimation. If the selling price per unit is P = $600 -0.04D, find the following: a. 15 marks] The value of the variable cost per unit cv (round the final answer for cv to the nearest integer). b. 15 marks] The optimum number of units, to be produced in a month, to maximize revenue. c. 15 marks] The optimum number of units, to be produced in a month, to maximize profit.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply