You have one type of candy that sells for $2.00/lb and another type of candy that sells for $9.30/lb. You would like to

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

You have one type of candy that sells for $2.00/lb and another type of candy that sells for $9.30/lb. You would like to

Post by answerhappygod »

You have one type of candy that sells for $2.00/lb and anothertype of candy that sells for $9.30/lb. You would like to have 14.6lbs of a candy mixture that sells for $6.60/lb. How much of eachcandy will you need to obtain the desired mixture?
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply