Leah & Co. manufactures three products using three differentmachines. Selling price per unit are $24 for product 1, $25 forproduct 2, and $28 for product 3.The costs/unit of producing each product on each machine are shownin the following table:
k) x32−2x33≥0 (12%)Select an answer On Machine 3, the ratio of Product 3 to Product 2units must be at most 2 to 1. For each unit of Product 3 fromMachine 2, produce at least twice as many on Machine 3. On Machine3, for each unit of Product 2, produce at most two units of Product3. For Product 3, produce at least twice more units on Machine 3than on Machine 2. For Product 3, the ratio of Machine 2 to Machine3 production must not exceed 1 to 2. On Machine 3, the ratio ofProduct 3 to Product 2 units must not exceed 2 to 1. For Product 3,produce at most half as many units on Machine 2 as on Machine 3. OnMachine 3, Product 3 must not exceed twice the units of Product 2.For each unit of Product 3 from Machine 3, produce at least twiceas many on Machine 2. On Machine 3, Product 2 units should not beless than 50% Product 3 units. Produce at least twice as many unitsof Product 3 on Machine 3 than on Machine 2. For Product 3, theratio of Machine 3 to Machine 2 production must be at least 2 to 1.Produce at most twice as many units of Product 3 as Product 2 onMachine 3. On Machine 3, the ratio of Product 2 to Product 3 unitsmust be at most 2 to 1. Produce at most half as many units ofProduct 3 on Machine 2 as on Machine 3. On Machine 3, produce atmost twice as many units of Product 3 as Product 2. On Machine 3,produce at least half as many units of Product 2 as Product3.l) x23−2x33≤0 (12%)Select an answer On Machine 3, produce at most twice as many unitsof Product 3 as Product 2. For each unit of Product 3 from Machine3, produce at least twice as many on Machine 2. On Machine 3,Product 2 units should not be less than 50% Product 3 units. OnMachine 3, produce at least half as many units of Product 2 asProduct 3. On Machine 3, the ratio of Product 2 to Product 3 unitsmust be at most 2 to 1. Produce at least twice as many units ofProduct 3 on Machine 3 than on Machine 2. For Product 3, produce atleast twice more units on Machine 3 than on Machine 2. On Machine3, the ratio of Product 3 to Product 2 units must not exceed 2 to1. On Machine 3, Product 3 must not exceed twice the units ofProduct 2. For each unit of Product 3 from Machine 2, produce atleast twice as many on Machine 3. On Machine 3, the ratio ofProduct 3 to Product 2 units must be at most 2 to 1. Produce atmost twice as many units of Product 3 as Product 2 on Machine 3.For Product 3, the ratio of Machine 3 to Machine 2 production mustbe at least 2 to 1. For Product 3, the ratio of Machine 2 toMachine 3 production must not exceed 1 to 2. On Machine 3, for eachunit of Product 2, produce at most two units of Product 3. Produceat most half as many units of Product 3 on Machine 2 as on Machine3. For Product 3, produce at most half as many units on Machine 2as on Machine 3.
Leah & Co. manufactures three products using three different machines. Selling price per unit are $24 for product 1, $25
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am