Suppose a pizza parlor has the following production costs: $2.00 in labor per pizza, $4.00 in ingredients per pizza, 50.

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Suppose a pizza parlor has the following production costs: $2.00 in labor per pizza, $4.00 in ingredients per pizza, 50.

Post by answerhappygod »

Suppose A Pizza Parlor Has The Following Production Costs 2 00 In Labor Per Pizza 4 00 In Ingredients Per Pizza 50 1
Suppose A Pizza Parlor Has The Following Production Costs 2 00 In Labor Per Pizza 4 00 In Ingredients Per Pizza 50 1 (16.09 KiB) Viewed 20 times
Suppose a pizza parlor has the following production costs: $2.00 in labor per pizza, $4.00 in ingredients per pizza, 50.90 in electricity per pizza, $3,500 in restaurant rent per month, and $350 in insurance per month Assume the pizza parlor produces 2,000 pizzas per month What is the variable cost of production (per month)? The variable cost of production is $ (Enter your response as an integer) What is the fixed cost of production (per month)? The fixed cost of production is $ (Enter your response as an integer)
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply