2. The Gadget Co produces three products, A, B and C, all made from the same material. Until now, it has used traditiona

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

2. The Gadget Co produces three products, A, B and C, all made from the same material. Until now, it has used traditiona

Post by answerhappygod »

2 The Gadget Co Produces Three Products A B And C All Made From The Same Material Until Now It Has Used Traditiona 1
2 The Gadget Co Produces Three Products A B And C All Made From The Same Material Until Now It Has Used Traditiona 1 (32.28 KiB) Viewed 16 times
2. The Gadget Co produces three products, A, B and C, all made from the same material. Until now, it has used traditional absorption costing to allocate overheads to its products. The company is now considering an activity based costing system in the hope that it will improve profitability Information for the three products for the last year is as follows: Production and sales volumes (unit) Selling price per unit Raw material usage (kg) per unit Direct labour hours per unit Machine hours per unit Number of production runs per annum Number of purchase orders per annum Number of deliveries to retailers per annum 15,000 $7.50 Machine set up costs Machine running costs Procurement costs Delivery costs 2 01 05 16 24 48 12,000 $12 3 26.550 66,400 48,000 54.320 0-15 07 12 28 30 18,000 $13 02 09 The price for raw materials remained constant throughout the year at $1-20 per kg. Similarly, the direct labour cost for the whole workforce was $14-80 per hour. The annual overhead costs were as follows 8 42 62 a. Calculate the full cost per unit for products A, B and C under traditional absorption costing using direct labor hours as the basis for apportionment b. Calculate the full cost per unit for each product using activity based costing.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply