A lumber mill bought a shipment of logs for $40,000. When cut, the logs produced 1,000,000 board feet of lumber in the f

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

A lumber mill bought a shipment of logs for $40,000. When cut, the logs produced 1,000,000 board feet of lumber in the f

Post by answerhappygod »

A Lumber Mill Bought A Shipment Of Logs For 40 000 When Cut The Logs Produced 1 000 000 Board Feet Of Lumber In The F 1
A Lumber Mill Bought A Shipment Of Logs For 40 000 When Cut The Logs Produced 1 000 000 Board Feet Of Lumber In The F 1 (23.42 KiB) Viewed 12 times
A lumber mill bought a shipment of logs for $40,000. When cut, the logs produced 1,000,000 board feet of lumber in the following grades. Compute the cost to be allocated to Type 1 and Type 2 lumber, respectively, if the value basis is used. Type 1-400,000 board feet priced to sell at $0.12 per board foot Type 2-400,000 board feet priced to sell at $0.06 per board foot Type 3-200,000 board feet priced to sell at $0.04 per board foot O $40,000; $24,000. O $24,000; $12,000. O $16,000; $16,000. O $24,000; $8,000. O $13,333; $4,444.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply