company had the following per unit costs when 10,000 units were produced. Direct labor Direct materials Variable overhead Total variable cost Fixed overhead ($50,000/10,000 units) Total product cost per unit $ 2 3 Contribution margin per unit GA 4 9 5 $14 The company sells its product for $50 per unit. Due to new regulations, the company must now incur $2 per unit of hazardous waste disposal costs and $8,500 per year of fixed hazardous waste disposal costs. Compute the contribution margin per unit, including hazardous waste disposal costs.
Exercise 06-1 Computing unit and inventory costs under absorption costing LO P1 Trio Company reports the following information for the current year, which is its first year of operations. Direct materials Direct labor Overhead costs for the year Variable overhead Fixed overhead Units produced this year Units sold this year Ending finished goods inventory in units $ $ 1. Compute the product cost per unit using absorption costing. Cost per unit of finished goods using: Fixed overhead per unit Cost per unit of goods sold using: Number of units in sold goods Total cost of sold goods 15 per unit 16 per unit $ 4 per unit $ 160,000 per year 20,000 units 14,000 units 6,000 units Absorption costing Cost per unit of finished goods $ 2. Determine the cost of ending finished goods inventory using absorption costing. Cost per unit of finished goods using: Absorption costing Number of units in finished goods Total cost of finished goods inventory 3. Determine the cost of goods sold using absorption costing. Absorption costing 0
Exercise 06-2 Computing unit and inventory costs under variable costing LO P1 Trio Company reports the following information for the current year, which is its first year of operations. Assume instead that Trio Company uses variable costing. Direct materials Direct labor Overhead costs for the year Variable overhead Fixed overhead Units produced this year Units sold this year Ending finished goods inventory in units $ $ $ 4 per unit $160,000 per year 20,000 units 1. Compute the product cost per unit using variable costing. Cost per unit of finished goods using: 15 per unit 16 per unit 14,000 units 6,000 units Variable costing Cost per unit of finished goods using: Number of units in finished goods Total cost of finished goods inventory 3. Determine the cost of goods sold using variable costing. Cost per unit of goods sold using: Number of units in sold goods Total cost of sold goods Cost per unit of finished goods $ 2. Determine the cost of ending finished goods inventory using variable costing. Variable costing Variable costing 0
QS 06-19 Sustainability and product costing LO P1 Under absorption costing, a QS 06-19 Sustainability and product costing LO P1 Under absorption costing, a company had the following per unit costs w
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am