The Foundational 15 (Algo) [LO10-1, LO10-2, LO10-3] [The following information applies to the questions displayed below.

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

The Foundational 15 (Algo) [LO10-1, LO10-2, LO10-3] [The following information applies to the questions displayed below.

Post by answerhappygod »

The Foundational 15 Algo Lo10 1 Lo10 2 Lo10 3 The Following Information Applies To The Questions Displayed Below 1
The Foundational 15 Algo Lo10 1 Lo10 2 Lo10 3 The Following Information Applies To The Questions Displayed Below 1 (135.11 KiB) Viewed 11 times
5. If Preble had purchased 185,000 pounds of materials at $6.50per pound and used 160,000 pounds in production, what would be thematerials price variance for March?
6. If Preble had purchased 185,000 pounds of materials at $6.50per pound and used 160,000 pounds in production, what would be thematerials quantity variance for March?
7. What direct labor cost would be included in the company’splanning budget for March?
8. What direct labor cost would be included in the company’sflexible budget for March?
9. What is the labor rate variance for March?
10. What is the labor efficiency variance for March?
11. What is the labor spending variance for March?
12. What variable manufacturing overhead cost would be includedin the company’s planning budget for March?
13. What variable manufacturing overhead cost would be includedin the company’s flexible budget for March?
14. What is the variable overhead rate variance forMarch?
15. What is the variable overhead efficiency variance forMarch?
The Foundational 15 (Algo) [LO10-1, LO10-2, LO10-3] [The following information applies to the questions displayed below.] Preble Company manufactures one product. Its variable manufacturing overhead is applied to production based on direct labor-hours and its standard cost card per unit is as follows: Direct materials: 5 pounds at $8 per pound Direct labor: 3 hours at $15 per hour Variable overhead: 3 hours at $9 per hour Total standard cost per unit $ 40 45 27 $ 112 The planning budget for March was based on producing and selling 21,000 units. However, during March the company actually produced and sold 26,000 units and incurred the following costs: a. Purchased 160,000 pounds of raw materials at a cost of $6.50 per pound. All of this material was used in production. b. Direct laborers worked 70,000 hours at a rate of $16 per hour. c. Total variable manufacturing overhead for the month was $655,200.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply