Structuring a Make-or-Buy Problem Fresh Foods, a large restaurant chain, needs to determine if it would be cheaper to pr

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Structuring a Make-or-Buy Problem Fresh Foods, a large restaurant chain, needs to determine if it would be cheaper to pr

Post by answerhappygod »

Structuring A Make Or Buy Problem Fresh Foods A Large Restaurant Chain Needs To Determine If It Would Be Cheaper To Pr 1
Structuring A Make Or Buy Problem Fresh Foods A Large Restaurant Chain Needs To Determine If It Would Be Cheaper To Pr 1 (56.06 KiB) Viewed 12 times
Structuring a Make-or-Buy Problem Fresh Foods, a large restaurant chain, needs to determine if it would be cheaper to produce 5,000 units of its main food ingredient for use in its restaurants or to purchase them from an outside supplier for $12 each. Cost information on internal production includes the following: Direct materials Direct labor Variable manufacturing overhead Variable marketing overhead Fixed plant overhead. Total 1. What are the alternatives for Fresh Foods? Make the ingredient in house or buy it externally. Fixed overhead will continue whether the ingredient is produced internally or externally. No additional costs of purchasing will be incurred beyond the purchase price. If required, round your answers to the nearest whole number. Required: 2. List the relevant cost(s) of internal production and of external purchase. All of the above 3. Which alternative is more cost effective and by how much? (Use total cost when giving your answer.) Make Total Cost $25,000 15,000 7,500 8,500 30,000 $86,000 $* 87,000 4. Now assume that 20% of the fixed overhead can be avoided if the ingredient is purchased externally. Which alternative is more cost effective and by how much? (Use total cost when giving your answer.) Buy Unit Cost $5.00 3.00 1.50 1.70 6.00 $17.20 Feedback $ x 78,000 Check My Work 1. and 2. The ingredient can be produced internally or purchased externally. 3. Relevant costs are future costs and differ across alternatives. Determine relevant costs for both alternatives. Set up four columns. First column lists all costs. Second and third columns are for alternatives, make or buy and list all amounts. Fourth column is the differential cost to make.
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply