Question 18 5 pts A factory sells its product at P10 per unit. The variable cost is P4 per unit and its fixed cost is P4

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Question 18 5 pts A factory sells its product at P10 per unit. The variable cost is P4 per unit and its fixed cost is P4

Post by answerhappygod »

Question 18 5 Pts A Factory Sells Its Product At P10 Per Unit The Variable Cost Is P4 Per Unit And Its Fixed Cost Is P4 1
Question 18 5 Pts A Factory Sells Its Product At P10 Per Unit The Variable Cost Is P4 Per Unit And Its Fixed Cost Is P4 1 (78.77 KiB) Viewed 13 times
Question 18 5 pts A factory sells its product at P10 per unit. The variable cost is P4 per unit and its fixed cost is P4,000. Determine the profit when sales are 800 units?
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply