19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220,000 Cost Per Unit- 104 Sales Pr

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220,000 Cost Per Unit- 104 Sales Pr

Post by answerhappygod »

19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 1
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 1 (31.46 KiB) Viewed 11 times
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 2
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 2 (31.46 KiB) Viewed 11 times
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 3
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 3 (31.46 KiB) Viewed 11 times
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 4
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 4 (31.46 KiB) Viewed 11 times
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 5
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 5 (83.91 KiB) Viewed 11 times
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 6
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220 000 Cost Per Unit 104 Sales Pr 6 (83.91 KiB) Viewed 11 times
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 285835 30 31 33 34 35 36 37 39 Group 3 Invoce Price 220,000 Cost Per Unit- 104 Sales Price Per Unit=204 Part B: Disregard the assumptions in part a. What is the firm's depreciable basis? What are the annual depreciation expenses? Part C: Calculate the annual sales revenues and costs (other than depreciation). Why is it important to include inflation when estimating cash flows? Part D: Construct annual incremental operating cashflow statements. Part E: Estimate the required net working capital for each year and the cash flow due to investments in net working capital. Part F: Calculate the after-tax salvage cash flow. Part G: Calculate the net cash flows for each year. Based on these cash flows, what i are the project's NPV, IRR, MIRR, PI, payback, and discounted payback? Do these indicators suggest that the project should be undertaken? Part H: What does the term "risk" mean in the context of capital budgeting; to what extent can risk be quantified; and, when risk is quantified, is the quantification based primarily on statistical analysis of historical data or on subjective, judgmental estimates?

Cash Flow and Risk M&M Company is considering adding a new line to its product mix, and the capital budgeting analysis is being conducted by Tashay Wilcox, a recently graduated MBA. The production line would be set up in unused space in M&m's main plant. The machinery's invoice price would be approximately $, another $12,000 in shipping charges would be required, and it would cost an additional $28,000 to install the equipment. The machinery has an economic life of 4 years, and M&M has obtained a special tax ruling that places the equipment in the MACRS 3-year class. The machinery is expected to have a salvage value of $26,000 after 4 years of use. The new line would generate incremental sales of 1,250 units per year for 4 years at an incremental cost of $ per unit in the first year, excluding depreciation. Each unit can be sold for $ in the first year. The sales price and cost are both expected to increase by 3% per year due to inflation. Further, to handle the new line, the firm's net working capital would have to increase by an amount equal to 12% of sales revenues. The firm's tax rate is 35%, and its overall weighted average cost of capital is 10%. Group 1 Group 2 Group 3 Group 4 Group 5 205,000 215,000 220,000 225,000 235,000 Invoice rice Cost per unit Sales price per unit 102 202 103 203 104 204 105 205 106 206 Group 6 240,000 107 207 Group 7 245,000 108 208
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply