Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $190,0

Business, Finance, Economics, Accounting, Operations Management, Computer Science, Electrical Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering, Chemical Engineering, Algebra, Precalculus, Statistics and Probabilty, Advanced Math, Physics, Chemistry, Biology, Nursing, Psychology, Certifications, Tests, Prep, and more.
Post Reply
answerhappygod
Site Admin
Posts: 899603
Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am

Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $190,0

Post by answerhappygod »

Direct Materials Used Cost Of Goods Manufactured In September Lauren Ashley Company Purchased Materials Costing 190 0 1
Direct Materials Used Cost Of Goods Manufactured In September Lauren Ashley Company Purchased Materials Costing 190 0 1 (27.21 KiB) Viewed 10 times
Direct Materials Used, Cost of Goods Manufactured In September, Lauren Ashley Company purchased materials costing $190,000 and incurred direct labor cost of $130,000. Overhead totaled $370,000 for the month. Information on inventories was as follows: September 1 September 30 Materials Work in process Finished goods Required: 1. What was the cost of direct materials used in September 7 $110,000 $90,000 $80,000 $100,000 $70,000 $60,000 2. What was the total manufacturing cost in September 7 3. What was the cost of goods manufactured for September?
Join a community of subject matter experts. Register for FREE to view solutions, replies, and use search function. Request answer by replying!
Post Reply