Question 2 of 2 < > View Policies Current Attempt in Progress April 1 inventory April 15 purchase April 23 purchase Teal Mountain uses a periodic inventory system. In April, 600 units were sold and the following additional information is available: Units 250 400 350 1.000 Unit Cost $15.00 26.00 24.00 Total Cost $3,750 8.000 8.400 -/18 : $20,150
Question 2 of 2 (a) < April 30 inventory April cost of goods sold Calculate the April 30 inventory and the April cost of goods sold using the weighted average cost formula. (Round the weighted average cost per unit to 2 decimal places, e.g. 15.25 and final answer to 0 decimal places, e.g. 5,125.) eTextbook and Medial Save for Later > $ $ -/18 : 15 Attempts: 0 of 1 used Submit Answer
eTextbook and Media Save for Later 4 Attempts: 0 of 1 used (b) The parts of this question must be completed in order. This part will be available when you complete the part above. F Submit Answer ENG IN D
Question 2 of 2 < > View Policies Current Attempt in Progress April 1 inventory April 15 purchase April 23 purchase Teal
-
- Site Admin
- Posts: 899603
- Joined: Mon Aug 02, 2021 8:13 am